حریم ولایت
اولین خانه ی مجازی
مدافعان حریم ولایت


آقا اجازه ؟!دست خودم نیست خسته ام.در درس عشق در صف آخر نشسته ام .یعنی نمیشود که بینم سحر رسید؟درس غریب «غیبت کبری»به سر رسید؟آقا اجازه؟بغض گرفته گلویمان .آنقدر رد شدیم که
رفت آبرویمان.استاد عشق!صاحب عالم !گل بهشت باید که مشق نام تو را تا ابد نوشت

محمد شاملی

تفاوت سوره ی حمد با سوره های دیگر قرآن كریم

این سوره اساسا با سوره های دیگر قرآن فرق روشنی دارد ، به خاطر آنكه سوره های دیگر همه از زبان خداست و این سوره از زبان بندگان خداست.

بنده احساس می كند چقدر به خدا نزدیك می شود و با خدا مناجات می كند و پیداست اثر تربیتی آن تا چه اندازه است.

زمانیكه شیطان به شدت ناراحت شد

امام صادق علیه السلام می فرماید: « در دو مورد ابلیس به شدت ناراحت شد: هنگام بعثت پیغمبر اكرم صلی الله علیه و آله و هنگام نزول این سوره»

همردیف قرار دادن این دو ناراحتی نشانه دیگری از اهمیت این سوره است.

درین سوره خداوند طرز مناجات را به پیامبر خویش می آموزد.

این سوره از دو بخش تشكیل شده و جامع حمد و ستایش خداوند و خواسته های بندگان است.

سوال:چرا قرآن با سوره حمد آغاز شده؟

پاسخ: برنامه پیامبر صلی الله علیه و اله در درجه اول آشنا كردن مردم با خدا و سپس توجه دادن آنها به قیامت و رستاخیز است. این دو اصل اساسی برنامه پیامبر صلی الله علیه و آله( یعنی توحید و معاد) درین سوره آمده است . در حدیث دیگری از ابن عباس نقل شده كه:« ان لكل شی اساسا ... و اساس القرآن الفاتحة» ( هرچیزی اساس و شالوده ای دارد و زیر بنای قرآن سوره حمد است»

سوره حمد برابر دوثلث قرآن

شاید سر اینكه سوره حمد برابر دوثلث قرآن دانسته شده نیز همین باشد كه ریشه تبلیغات پیامبر صلی الله علیه و آله عبارت بود از : « توجه دادن به خدا» و « توجه دادن به رستاخیز » و « انجام احكام و دستورات». كه دو قسمت اول در فاتحة الكتاب( سوره حمد) آمده است.

سوره ای بی مثال

 در جای دیگری پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید:«مانند آن( سوره حمد) در تورات ، انجیل ، زبور و قرآن نیامده است.»

در آیات قرآن این سوره با خود قرآن همپایه قرار داده شده آنجا كه می فرماید: « و لقد اتیناك سبعا من المثانی و القرآن العظیم» ( ما سوره حمد و قرآن عظیم را به تو عطا كردیم)(سوره حجر آیه 87)

چنانچه خود پیامبر صلی الله علیه و اله به این حقیقت اشاره كرده فرموده اند:«خداوند سوره حمد را به طور مستقل از عطایای خود قلمداد نموده و آنرا همردیف قرآن قرار داده است.»

بهترین سوره

در حدیث دیگر « جابر» می گوید: پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به من فرمود:« می خواهی بهترین سوره قرآن را به تو نشان دهم؟» گفتم« بلی» فرمود: « سوره حمد را تا آخر بخوان»

فاتحة الكتاب

شروع قرآن با سوره حمد  می رساند كه این سوره از نظر پروردگار بزرگ و رسول گرامی اسلام اهمیت خاصی دارد، بخاطر همین مزایا رسول اكرم صلی الله علیه و آله دستور داده است این سوره را در ابتدای قرآن قرار دهند.

یك نكته ی جالب:

یكی از شواهد زنده بر این مطلب كه قرآن كریم در زمان خود رسول اكرم جمع آوری شده است نامگذاری این سوره به فاتحة الكتاب درزمان پیامبر اكرم صل یالله علیه و آله استاین مطلب به خوبی ثابت می كند كه در آن زمان، قرآن كریم به صورت كتاب وجود داشته كه سوره ی حمد در آغاز آن قرار بگیرد و فاتحة الكتاب نامیده شود( دوستانی كه مایلند درین زمینه مفصل تر بدانند به اینجا مراجعه نمایند:قرآن كریم در زمان پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله جمع آوری شده است )

به نقل از  جلد یك تفسیر نمونه / ذیل آیات مربوط به سوره حمد

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 شهریور 1391 توسط محمد شاملی

نرم افزار نیش ها و نوش ها
مجموعه‌ای از هشدارهای روان‌شناختی برای زندگی شیرین و بی دغدغه

نرم افزار «نیش‌ها و نوش‌ها» ، مجموعه‌ای از هشدارهای روان‌شناختی به همراه معرفی نکات مهم و کلیدی برای یك «زندگی عاقلانه و شادمانه» در قالب كتاب، سایت و نرم افزار است.
این نرم افزار عمدتاً بر مبنای مشاوره های واقعی و مشاهدات عینی تعبیه شده ، و به «مشکلات و چالشهای جوانان در سنین بلوغ» ، «آمادگی برای زندگی مشترک» ، «مشکلات دوران خواستگاری ، نامزدی و ازدواج» ، «مشکلات پس از ازدواج و آداب بهتر زیستن» ، «سوء استفاده ها و خیانتهای طرفین در زندگی مشترک» ، «مشکلات ازدواجهای مدت دار و یا اختلافات سنین» و ... در قالبی بسیار زیبا و با لحنی شیرین پرداخته است.
و برای اولین بار در اینترنت توسط انجمن گفتگوی دینی وابسته به مرکز ملی پاسخگویی به صورت رایگان عرضه می گردد.
همچنین به دلیل استفاده از منابع غنی علمی و آموزشی در آن به 
دانشجویان رشته روان شناسی، مشاوران و مراكز مشاوره و تربیت مربی نیز توصیه می‌شود. 

این نرم افزار به سهم خود خواسته باری از دوش‌ها بر دارد و نهایت سعی خود را مبذول داشته است و مشكلات مانند زخم عمیقی است كه با مرهم این نرم افزار التیام نمی یابد اما کسب آگاهی و افزایش شناخت بی شك به قدر خود می تواند طعم زندگی شیرین را به ما بچشاند.

بخش‌های اصلی نرم افزار

1- مصرع اول( خانم ها): شامل نكات و هشدارهای روان شناختی برای زنان و دختران نوجوان و جوان است.دراین بخش 103 هشدار در 6 قسمت ازدواج تاریخ دار ، 
ازدواج ، دام ها ، گوناگون ، زندگی زناشویی و مشکلات بیوه زنان ارائه شده است.

2- مصرع دوم(آقایان): شامل نكات و هشدارهای روان شناختی برای مردان و پسران نوجوان و جوان است.در این بخش61 هشدار در 4 قسمت 
ازدواج،خانواده ، قبل از ازدواج و گناه ارائه شده است.

3- بیت كامل( خانواده): شامل نكات تربیتی و هشداری های روان شناختی مشترک برای زنها و شوهرهاست.در این بخش70 هشدار در 4 قسمت 
ارتباط زن و شوهر ،تربیت فرزند ،قبل و حین ازدواج و آیین بهتر زیستن ارائه گردیده است.

4- معرفی كتاب: در این بخش به معرفی 1700 جلد کتاب در 8 بخش 
جوان و نوجوان ،مطالعه روشمند ، همسران ، بانوان ، ازدواج ، تربیت فرزند ،زندگی روشمند ،اختلالات روانشناختی پرداخته شده است.

5- معرفی سایت : معرفی 1000 سایت در دو سطح عمومی و تخصصی 


6-
 نرم افزار: معرفی بیش از 200 نرم افزار و سی دی که در 10 بخش طبقه بندی شده است.


7- مشاوره تلفنی: در این بخش فرق بین سه مفهوم راهنمایی، مشاوره و روان درمانی بیان شده و مرزها، امتیازات، محدودیت‌ها ، هزینه هاو... مشاوره تلفنی را نشان داده شده است.از نکات جالب توجه این بخش معرفی مراکز مشاوره تلفنی کشورهمراه با تلفن و توضیحات کامل می باشد.

8 - معرفی مراکز پاسخگو و تولیدات رایگان : در این بخش به معرفی مرکز ملی پاسخگویی و سایر مراکز پاسخگویی معتبر در زمینه مسائل دینی و ... به همراه ارائه نرم افزارها و تولیدات رایگان پرداخته شده است.

در پایان با توجه به اینکه هیچ اثر نرم افزاری خالی از نقص و اشتباهات نیست خواهشمندیم با ارائه نظرات ارزشمند خود ما را در هرچه بهتر ساختن این گونه تولیدات همراهی بفرمایید.
همچنین 
جهت حمایت از زحمات همه کسانی که خالصانه وقت و انرژی خود را صرف هدایت افکار عمومی و رسیدن به زندگی سالم در ذیل آموزه های دینی و اعتقادی می نمایند ، در انتشار این نرم افزار سهیم باشید.

دانلود نرم افزار

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 شهریور 1391 توسط محمد شاملی
طبقه بندی: نکات آموزنده 

اَبَرمردی كه در برابر آقا دو زانو نشست
این جملات وقتی بیشتر معنا پیدا می‌كند كه بدانیم صاحب تفسیر المیزان، علامه عارف آیت‌الله طباطبایی درباره شاگردش علامه حسن‌زاده فرموده‌اند: حسن‌زاده را كسی نشناخت جز امام زمان(عج). این بیانات علامه را باید در کنار نامه‌ی ایشان به فرزند خود گذاشت.
به گزارش بولتن، سید مجتبی نعیمی: در اواخر سال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی در روستای ایرای لاریجان آمل متولد شد. در سن شش سالگی، به مکتبخانه رفت و خواندن و نوشتن یاد گرفت. تعدادی از جزوات متداول در مکتبخانه‌های آن زمان را خواند و در خردسالی، تمام قرآن را هم یاد گرفت. سپس وارد دوره‌ی ابتدایی دروس حوزوی شد. تاریخ ورود وی به حوزه‌ی علمیه، مهرماه سال ۱۳۲۳ هجری شمسی بود. متون ابتدائیهٔ درس حوزه را در آمل در نزد استادان محمد غروی، عزیزالله طبرسی، شیخ احمد اعتمادی، عبدالله اشراقی، ابوالقاسم رجائی و آیت‌الله فرسیو و سایرین فراگرفت و در آمل، آغاز به تدریس چند کتاب مقدماتی نمود.
ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 شهریور 1391 توسط محمد شاملی
طبقه بندی: سیاست ودیانت 
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin